سه شنبه , آذر ۱۲ ۱۳۹۸
خانه / اخبار ویژه / خالق مجسمه آزادی

خالق مجسمه آزادی

از ساخت مجسمه با صابون تا خلق مجسمه آزادی سنندج

خالق مجسمه آزادی؛ مجسمه‌سازی را از گوشه تنورخانه منزلمان شروع کردم از گچ و گل گرفته تا صابون سنگ برای ساخت اثری تازه استفاده می‌کردم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه کنگره مشاهیر کُرد، برای دیدن یکی از استادان نام آشنای کردستانی از میان هیاهوی شهر رد می‌شوم، سوژه این بار ما را به مسیر می‌کشاند که انتهایش عمارت خسروآباد سنندج است.

اینجا بوی تاریخ می‌دهد، اجرها و معماری آمیخته با هنر و ذوق ایرانی در بنایی تاریخی خسروآباد سنندج چشم‌‌ها را نوازش می‌دهد.

هادی ضیاءالدینی سال 1335 در خانواده‌ای فرهنگی و روحانی در کردستان به دنیا آمده است و به قول خودش دوران کودکی و نوجوانی را در محله جورآباد، محله‌ای فراموش‌نشدنی و مملو از بهانه‌ها برای تجربه گذرانده و خیلی از داشته‌هایش را مدیون زندگی در آن محیط متنوع است.

 دانش‌آموخته رشته نقاشی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و بیشتر به عنوان خالق مجسمه آزادی سنندج از او نام می‌برند.

 نقاشی و مجسمه‌سازی را از دهه 40 در دوران کودکی به صورت تجربی آغاز کرد.

استاد هادی ضیاءالدینی در سال 56 به دانشگاه ورود پیدا کرد و در 19 سالگی مهم‌ترین اثرش را که پیکره‌ای تمام قد و در اندازه طبیعی از گاندی بود، ساخت.

آثار این هنرمند کردستانی در نمایشگاه‌های انفرادی و جمعی مختلف داخلی از سنندج، تهران، اصفهان، تبریز، ایلام، همدان، مهاباد، سقز، مریوان، بانه، قشم، چابهار، کرمانشاه، اشنویه، بیجار و دیواندره و نمایشگاه‌های خارج از کشور از جمله سوئیس، آمریکا، چین، کویت، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان و در چند کشور دیگر به نمایش گذاشته شده است.

برگزاری کنگره ملی مشاهیر کرد بهانه خوبی بود تا برای آشنایی هرچه بیشتر با پیدا و پنهان این استاد نامی با وی به گپ و گفتی صمیمی بنشیم.

از زمان ورودتان به عرصه مجسمه‌هایی بگوید؟

از دوران بچگی درست زمانی که خودم را شناختم، شروع به کار مجسمه‌سازی کردم و این کار را به شیوه تجربی ادامه دادم.

کار مجسمه‌سازی را در گوشه تنورخانه منزلمان شروع کردم. از مواد و مصالح گوناگون استفاده می‌کردم. از گچ و گل گرفته تا صابون سنگ.

آیا تحصیلات آکادمیک در این رشته دارید؟

تحصیلات آکادمیک در این رشته را تا سال 1356 که وارد دانشکده هنرهای زیبا شدم، طی نکرده بودم در آنجا با اولین استادها که به شیوه علمی و آکادمیک تدریس میکردند آشنا و کسب تجربه کردم.

اثری از آن زمان دارید؟

مهم‌ترین کارم را در سن نوزده سالگی ساختم. پیکره‌ای تمام قد و در اندازه طبیعی از گاندی!

نبود فضای کافی برای کار سال‌ها من را از علاقمندی‌هایم جدا کرد و مجسمه‌سازی را کنار گذاشتم تا اینکه بعد از فاصله طولانی مدت نخستین پیکره میدانی را که مجسمه یک چوپان بود در پارک آبیدر ساختم و در حقیقت این آغازی شد بر وصال دوباره‌ من و هنرآفرینی در این حوزه.

مجسمه میدان آزادی را بعد از کار چوپان انجام دادم و مجسمه‌های دیگر را یکی بعد از دیگری تراشیدم.

پیکر گاندی که ساختید آیا در جایی نصب و یا به نمایش درآمد؟

این اثر در نمایشگاه سراسری ایران در محل نمایشگاه‌ها به نمایش در آمد که در این باب تقدیرات فرهنگی، هنری و استقبال خوبی از آن شد و در روزنامه‌ها و مجلات متعددی نیز خبر و عکس آن به چاپ رسید  و بعدها نیز در خانه فرهنگ امروزی که اوایل انقلاب به امور فرهنگی مشهور بود نصب شد.

این مجسمه الان کجاست؟

این اثر در جریان پیروزی انقلاب توسط عده‌ای تخریب شد.

از شاخص‌ترین دست ساخته‌هایتان برای مخاطبینمان بگوید؟

به محض اینکه اثارم را در ذهنم مرور می‌کنم زیباترین تصویر برایم همان مجسمه آزادی است که در حقیقت بیشترین جایگاه را برایم دارد.

 هنرمندان با گذشت زمان از خلق آثارشان در بیشتر اوقات نقاط ضعف و کمبودهای را متوجه می‌شود که شاید برای دیگران قابل دیدن نباشد در چنین مواقعی ای کاش‌های زیادی از ذهنشان عبور می‌کند  و با خود می‌گویند ای کاش این کار را در فلان قسمت‌هایش انجام می‌دادم یا در آن قسمت بعضی تغییرات صورت می‌گرفت، مجسمه آزادی هیچ وقت برای من از این کاش‌ها نداشته است!

از دیدگاه بقیه کسانی که دستی در کار هنر مجسمه‌سازی دارند نیز این اثر از بین همه آثارم برجسته‌تر و از جایگاه بالایی برخوردار است.

آیا قبل از ورود شما به عرصه مجسمه‌سازی در استان هنرمندانی در این حوزه فعالیت داشتند تا بتوانید از آنها کمک بگیرید؟

در دوران ما مجسمه‌ساز وجود نداشت و به یقین می‌توانم بگویم در دوران معاصر یعنی در 400 سال قبل مجسمه‌ساز نداشته‌ایم.

روزی چند ساعت کار می‌کنید؟

کار من شبانه‌روزی است به گونه‌ای که در روز مجسمه می‌سازم و در شب نقاشی می‌کشم.

در کدام شهرها و کشورها نمایشگاه برپا کرده‌اید؟

در سنندج، تهران، اصفهان، تبریز، ایلام، همدان، مهاباد، سقز، مریوان، بانه، قشم، چابهار، کرمان

شاه، اشنویه، بیجار، دیواندره و غیره تا نون نمایشگاه برپا کرده‌ام.

آیا در خارج از کشور نیز نمایشگاهی داشته‌اید؟

سوئیس، آمریکا، چین، کویت، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان و در چند کشور دیگر نیز مستقیماً نمایشگاه برپا کرده‌ام و کشورهایی نیز از طرف موزه کارهایم را به نمایش گذاشته‌اند.

در مجسمه‌سازی به چه نحوی سفارش می‌گیرید و آیا سفارشاتتون تنها مختص به داخل استان و کشور است؟

در داخل و خارج کشور سفارش داریم، مثلاً تاکنون 4 مجسمه پیکره برای کردستان عراق ساخته‌ام که در حال حاضر در میادین مختلف آنجا نصب شده است.

نمونه‌ای از آن را بیان کنید؟

مجسمه نیم تن مستوره اردلان به عرض 4 متر که این مجسمه به نوبه خود بی‌نظیر است، چراکه مجسمه‌ای با این عرض تاکنون نداشته‌ایم که نیم تنش 4 متر باشد و مجسمه شیخ محمودنمر و مجسمه‌های دیگری برایشان ساخته‌ام.

در داخل کشور چطور؟

در قزوین هم میر عماد قزوینی را درست کردم.

آیا کارآموز و دانشجو هم دارید؟

هرچه را که یاد بگیرم در وجود خود منحصر نمی‌کنم و در اختیار مردم قرار می‌دهم.

سال‌هاست به صورت مستمر تدریس می‌کنم و در طول این سال‌ها هنرآموزانم را به بهترین شکل آموزش داده‌ام که این مهم در نوع خود بسیار قابل توجه است.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

با انصاف قضاوت کنیم

ناصرکانیسانانی – مریوان کنگره‌ی مشاهیر کرد روزهای یازدهم و دوازدهم تیرماه جاری در سنندج برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید