جمعه , مهر ۲۶ ۱۳۹۸
خانه / اخبار ویژه / سازوکار انتخاب مشاهیر در کمیته علمی کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد

سازوکار انتخاب مشاهیر در کمیته علمی کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد

رئیس کارگروه زبان و ادبیات کمیته علمی کنگره بین المللی مشاهیر کُرد، سازوکار انتخاب مشاهیر این کنگره را تشریح کرد.

دکتر بختیار سجادی در گفت‌وگو با خبرنگار کنگره بین المللی مشاهیر کُرد اظهار کرد: کنگره مشاهیر کُرد طی روزهای 11 و 12 تیرماه در شهر سنندج برگزار می‌شود.

وی افزود: سرپرستی این کنگره را استانداری کردستان برعهده گرفته و دانشگاه کردستان نیز به عنوان دانشگاه مادر استان، مسئولیت کمیته علمی را برعهده دارد، کمیته اجرایی این کنگره نیز برعهده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نهاده شده است .

رئیس کارگروه زبان و ادبیات کمیته علمی کنگره بین المللی مشاهیر کُرد عنوان کرد: دانشگاه کردستان و پژوهشکده کردستان شناسی این دانشگاه تصمیم گرفتند که مشاهیر کُرد سراسر جهان را در شش بخش اصلی انتخاب کنند، به همین دلیل شش کارگروه زبان و ادبیات، هنر، علوم انسانی، کشاورزی، علوم پایه و پزشکی را در زیرمجموعه کمیته علمی کنگره تشکیل دادند.

وی ادامه داد: روسای این کارگروه‌ها بجز کارگروه پزشکی از میان اساتید برجسته دانشگاه کردستان انتخاب شدند و پس از آن کارگروه‌ها گرد هم جمع شده و اعضای خود را انتخاب کردند.

سجادی تصریح کرد: 21 نفر عضو کارگروه زبان و ادبیات هستند که 9 نفر از آن را اساتید برجسته دانشگاه کردستان، شش نفر را اساتید و محققان زبان و ادبیات کُردی در ایران و شش نفر دیگر را نیز محققان زبان و ادبیات خارج از ایران تشکیل می‌دهند.

وی اضافه کرد: ما در این کارگروه تلاش کردیم که مشاهیر حوزه زبان و ادبیات کُردی را از میان تمامی گویش‌های کُردی از جمله هورامی، کرمانجی، سورانی و …، از مناطق کردنشین ایران، اقلیم کردستان عراق، ترکیه و حتی اروپا انتخاب کنیم.

رئیس کارگروه زبان و ادبیات کمیته علمی کنگره بین المللی مشاهیر کُرد گفت: کارگروه زبان و ادبیات تلاش کرده است که معیارها و شاخص‌هایی را برای انتخاب مشاهیری که در بخش‌های مختلف زبان و ادبیات کُردی مشغول به فعالیت هستند و به مردم خدمت می‌کنند و توانسته‌اند افق روشنی را برای آینده ترسیم کنند، در نظر بگیرد.

وی تصریح کرد: همچنین این کارگروه هشت بخش دیگر را نیز شامل زبان شناسی، گویش شناسی، شعر، ادبیات داستانی، تحقیق و پژوهش، ادبیات کودکان و ادبیات فولکلور و محلی در زیرمجموعه خود دارد.

دکتر سجادی افزود: هرکدام از اعضای کارگروه با توجه به معیارها و شاخص‌هایی که در نظر گرفته شده است سه نفر کاندیدا را برای هر بخش پیشنهاد دادند، در نهایت اعضاء پس از بررسی‌های لازم، امتیاز دادن و رای گیری و برگزاری چندین جلسه بر انتخاب چند نفر از مشاهیر کُرد توافق کردند.

وی تاکید کرد: افرادی که انتخاب شده‌اند نه تنها در داخل کشور، بلکه در خارج از کشور نیز دارای آثار شناخته شده و جایگاه بلندی دارند و توانسته‌اند به جامعه بشری خدمت کنند.

رئیس کارگروه زبان و ادبیات کمیته علمی کنگره بین المللی مشاهیر کُرد، در پایان ابراز امیدواری کرد که دانشجویان، محصلان و جوانان ما این افراد را به عنوان الگوی خود انتخاب کنند و از آنها خدمت به مردم و فعالیت‌های علمی را یاد بگیرند.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

با انصاف قضاوت کنیم

ناصرکانیسانانی – مریوان کنگره‌ی مشاهیر کرد روزهای یازدهم و دوازدهم تیرماه جاری در سنندج برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید