سه شنبه , مهر ۳۰ ۱۳۹۸
خانه / اخبار ویژه / کنگره مشاهیر کُرد عقبه فرهنگی استان را معرفی می‌کند

کنگره مشاهیر کُرد عقبه فرهنگی استان را معرفی می‌کند

به گزارش سایت کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد، در جامعه امروز که ‌هجمه‌های فراوان فرهنگی، در صدد استحاله فرهنگی و از بین بردن یا محصور کردن خرده فرهنگ‌هاست، اقدامات فرهنگی در راستای خنثی‌سازی این هجمه و آماج فرهنگی از الزامات است، یعنی مبارزه و  تهاجم فرهنگ را با دفاع و تقابل بایستی پاسخگو بود.

اکنون که مسوولان استان کردستان درصدد برگزاری کنگره‌ بین‌المللی مشاهیر کُرد هستند می‌توان گفت بازشناسی مشاهیر کُرد و سوق دادن فضای جامعه به سوی این افراد که در نوع و زمان خود موفق بوده‌اند از ضروریات بوده و می‌تواند از نسیان و فراموشی فرهنگ غنی گذشتگان و یا معرفی افراد موفق حاضر در قالب چنین کنگره‌هایی در راستای بازسازی فرهنگ و تاریخ فرهنگی این منطق  عمل کرد و با رعایت عدالت در معرفی چهره‌ها به جامعه، می‌توان نوعی مقابله با استحاله خرده فرهنگ‌ها توسط فرهنگ غالب و منحط را شاهد بود.

رئیس جمعیت بانوان فرهیخته استان کردستان در راستای برگزاری کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد به ضرورت برگزاری این کنگره و تاثیر آن در ارتقای سطح فرهنگ غنی این مرز و بوم اشاره دارد و می‌گوید: نامیده شدن استان کردستان بنام استان فرهنگی کردستان، از دیدگاه مقام معظم رهبری طبیعی است که از یک عقبه موفق شکل گرفته است، وجود مردمان فهیم و فرهیخته، منابع علمی و وجود مشاهیر فرهیخته و عملکردی فرهنگ محور و فرهیخته مدار موجب این نامگذاری شده است، بی‌تردید کنگره مشاهیر کرد اگر بتواند در معرفی بی‌کم و کاست این عقبه فرهنگی استان موفق عمل نماید، به راحتی توانسته است با یادآوری غنای فرهنگی فرصت راغنیمت شمرده و با شهیر پروری بر غنای فرهنگی استان بیافزاید.

دکتر فاطمه سهرابی با بیان اینکه اینروزها نسل جوان ما از نبود الگوی مناسب در جامعه احساس خلا می‌کند، افزود: باید در شناساندن راه درست و مسیر موفقیت الگوهایی را به جوانان معرفی کرد که در باور آنان تاثیرگذار باشد و می‌شود در این وانفسای اقتصادی و بحرانات اجتماعی و هجمه‌های فرهنگی و این موقعیت تاثیرپذیر از دنیای سیاست، موفق عمل کرد و نمونه بارز آن مشاهیریست که درقالب کنگره معرفی می‌شود و به نظرم این مسیر می‌تواند در الگوسازی موفق برای نسل جوان و جویای نام تاثیرگذار باشد.

وی عنوان کرد:شکی نیست که اگر یک فرهیخته و فردی صاحب شهرت و افتخارآور برای کردستان، در کنگره‌هایی چنین مهم و تاثیرگذار معرفی و مورد تجلیل قرار گیرند، سیگنال‌هایی را به نسل پویا و جستجوگر ارسال خواهد کرد که با تحقیق بیشتر در زمینه شناخت از مشاهیر و آشنایی با آثار آنان این روند را تسریع خواهد کرد که مطالع و آشتی کردن دانش پژوهان با کتاب و مطالعه زودتر اتفاق بیافتد و این قهری که با مطالعه شده است خیلی قهر طولانی نباشد.

رئیس جمعیت بانوان فرهیخته استان کردستان یادآور شد: بی‌تردید، وقتی جامعه شاهد این باشد که هستند افرادی که برای جایگاه علم و پژوهش و کسب موفقیت‌های مختلف ارزش و جایگاه قایل هستند و با برپایی چنین کنگره‌هایی در معرفی و تجلیل از افراد موفق تلاش کرده و فروگذار از هیچ زحمتی نیستند، طبیعی هست که علاقمندان به کرد و کردشناسی ترغیب می‌شوند که در زمینه شناساندن این فرهنگ غنی و این قوم بافرهنگ چندین هزار ساله، بیشتر تلاش کرده و راه همت همگانی و افزایش خرد جمعی و توان گروهی در این زمینه را افزایش خواهد داد.

سهرابی عنوان کرد: اگر عده‌ای فرصت‌طلب استان را امنیتی معرفی کرده‌اند، در بررسی بیشتر اوضاع فرهنگی و تاثیرات برگزاری کنگره‌های فرهنگی مشابه این کنگره، بی‌تردید این نگاه ضعیف شده و با معرفی درست اوضاع و امنیت موجود استان و زمینه‌سازی برای آمدن میهمانان تاثیرگذار در مبدا و معرفی صحیح مقصد به شعاع تاثیرگذار این میهمانان فتح بابی خواهد بود که دیگر به کردستان با نگاه امنیتی ارزیابی صورت نگیرد و این کنگره اگر در این زمینه هم بتواند موفق عمل نماید جای هیچ شکی نیست که بر امنیت حاکم بر استان تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

وی اضافه کرد: کنگره و برگزار کنندگان آن بایستی فارغ از هرگونه جناح بندی‌های سیاسی، قومی، حزبی و صرفا با هدف معرفی چهره‌های شاخص واقعی نه تاثیرپذیر از سفارشات حاشیه‌ای، بتواند رسالت سنگین معرفی چهره‌های ماندگار کرد را بعنوان الگوهای موفق به جامعه به فرجام نیک و سرانجام مطلوب برساند، و اعضای دبیرخانه کنگره غایت عدالت و صداقت را داشته باشند که خدای ناکرده باعث رنجش افراد ذیحق نشود.

*خدمات بزرگان کُرد عامل اصلی عمق و غنا بخشیدن به فرهنگ استان کردستان است

یکی دیگر از اساتید دانشگاه‌های کردستان که از اعضای جمعیت بانوان فرهیخته استان به شمار می‌رود نیز در خصوص برگزاری کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد در سنندج می‌گوید: این کنگره بایستی هر چند سال یک بار جهت یادآوری و بزرگداشت مشاهیر کرد برگزار شود.

بدریه محمدی با اشاره به اینکه برگزاری این کنگره می‌تواند در معرفی الگوی مناسب به جوانان کردستانی اثرگذار باشد، اعلام کرد: اگر الگوهای درست و شناخته شده‌ای به جوانان معرفی شود قطعا جوانان ما چشم به فرهنگ بیگانه  نخواهند دوخت و حکایت مرغ همسایه غاز است برای فرهنگ ما پیش نمی‌آید.

وی یادآوری خدمات بزرگان کرد را عامل اصلی عمق و غنا بخشیدن به فرهنگ استان کردستان دانست و بیان کرد: کردها در تمام جهان شناخته شده هستند ولی جهت شناخت هر چه بیشتر این گنجینه‌های فرهنگی هر کاری در توان سازمان‌ها و نهادهاست باید انجام شود تا جلوی تهاجم فرهنگی گرفته شود و روحیه خودباوری به جوانان ما برگردد.

وی مهمترین تاثیر این کنگره را کاهش نگاه امنیتی مردم و مسوولان دانست و اضافه کرد: با اجرای این کنگره مفاخر استان معرفی خواهند شد بگونه‌ای که تا چند سال پیش در نمایشگاه بین‌المللی کتاب، رهبر معظم انقلاب اسلامی با عبدالرحمن شرفکندی و آثار او آشنا و فرمودند آثار او بسیار بسیار قابل ستایش است.

این عضو جمعیت بانوان فرهیخته استان کردستان گفت: باتوجه به اهمیت برگزاری این کنگره بهتر است این کنگره به مدت یک هفته برگزار شود و تمام ارگان‌ها و سازمان‌های استان بایستی در برگزاری هرچه بهتر این برنامه بکوشند و همه جوره آن را حمایت کنند.

*معرفی چهره‌های فرهنگی و شاخص عاملی برای توسعه  کشور است

عضو دیگر جمعیت بانوان فرهیخته استان کردستان  نیز در این زمینه گفت: دربیشتر کشورهای جهان به ویژه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه شناسایی و شناساندن چهره‌های فرهنگی، شاخص بومی و محلی وسیله‌ای  برای توسعه فرهنگی و ادبی و اجتماعی هر کشوری است و اگر این کنگره‌ها به صورت درست و علمی برگزار شود، قطعا اثرگذار است.

مهدیه وهابی خاطر نشان ساخت: با توجه به تغییر گسترده سلائق اخلاقی و اجتماعی و فاصله نسلی که میان جوانان و نسل‌های قبلی در سده‌های اخیر بوجود آمده است چگونگی برگزاری این کنگره‌ها و تاکید بر روی جنبه‌های مدرن آن که مورد علاقه جوانان باشد بسیارمهم است و باید ریز بینانه و کارشناسی شده انجام پذیرد.

وی با اشاره به اینکه برپایی این کنگره‌ها کاملا در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری است و موجب غنای فضای علمی و ادبی استان در این زمینه خواهد شد، گفت: نفس انجام برگزاری کنگره مفید است اما مهم فعالیت‌ها و اقداماتی است که بعد از برگزاری کنگره در راستای اهداف آن اجرا می‌شود.

گفتنی است، کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد با تجلیل از 35 مشاهیر و مفاخر کرد و پژوهشگر این عرصه روزهای یازدهم تو دوازده تیرماه در شهرستان سنندج برگزار می‌شود.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

با انصاف قضاوت کنیم

ناصرکانیسانانی – مریوان کنگره‌ی مشاهیر کرد روزهای یازدهم و دوازدهم تیرماه جاری در سنندج برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید