شنبه , مهر ۲۷ ۱۳۹۸
خانه / اخبار ویژه / اصناف و بازاریان سنندج؛ برگزاری کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد از نظر اقتصادی به نفع کردستان است

اصناف و بازاریان سنندج؛ برگزاری کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد از نظر اقتصادی به نفع کردستان است

اصناف و بازاریان شهرستان سنندج اعلام کردند: برگزاری کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد از نظر اقتصادی به نفع استان است و به رونق بازار کردستان کمک می‌کند.

به گزارش خبرنگار سایت کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد، استان کردستان که به فرموده مقام معظم رهبری استانی فرهنگی است بزودی شاهد برگزاری رویدادی بین‌المللی با حضور مفاخر و مشاهیر کرد خواهد بود که به گفته استاندار کردستان و رئیس این کنگره؛ حضور چهره‌های علمی و فرهنگی شاخص کشور می‌تواند علاوه بر آشنایی موجبات تبادلات فرهنگی طرفین را نیز فراهم کند.

به گفته مسوولان فرهنگی استان نیز این کنگره بین‌المللی می‌تواند زمینه‌ساز توسعه فرهنگی استان بوده و به هم‌افزایی دانش و انتشار یافته‌های نو و بدیع در میان کردها برسد.

به جرات می‌توان گفت یکی از دستاوردهای ارزشمند برگزاری همایش، سمینار، کنگره‌ها و برنامه‌هایی که در سطح ملی و یا بین‌المللی در یک منطقه، استان و شهر برگزار می‌شود جذب گردشگر و سرمایه‌گذار است.

اما سوال اینجاست که کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد تا چه اندازه می‌تواند بر رونق اقتصادی استان کردستان تاثیر مثبت بگذارد.

رئیس اتاق اصناف مرکز استان کردستان اظهار کرد: هر نوع کنگره و همایشی که در استان برگزار می‌شود قطعا از نظر اقتصادی به صرفه است چرا که سنندج دارای بازاری بن‌بست است و اینگونه برنامه‌ و کنگره‌ها به نفع بازار استان و رونق آن خواهد بود.

فرهاد عزت‌پور با اشاره به اینکه برگزاری کنگره‌های ملی و بین‌المللی در استان می‌تواند دیدگاه‌های دیگران را نسبت به استان تغییر دهد، بیان کرد: برگزاری کنگره‌های بین‌المللی در شهر سنندج می‌تواند ذهنیت‌های خوبی بین مردم کشور و حتی خارج کشور ایجاد کند و حتی به توسعه و رونق گردشگری و جذب سرمایه‌گذار کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد همچنین می‌تواند بهترین الگوسازی را برای جوانان ایجاد کند بنابراین باید زمینه حضور جوانان در این کنگره و آشنا کردن آنها با مفاخر و مشاهیر کنگره را فراهم کرد.

رئیس اتاق اصناف مرکز کردستان با بیان اینکه لازم است تبلیغات درست و بجایی از برگزاری این کنگره در استان صورت گیرد، عنوان کرد: زمینه جذب و گرایش جوانان به سمت شناخت بیشتر از مشاهیر و مفاخر کرد و حضور مفید و موثر مهمانان کنگره در شهر سنندج نیازمند اطلاع‌رسانی درست و تبلیغات موثر است که باید مورد توجه قرار گیرد.

عزت‌پور در پاسخ به این سوال که آیا برپایی نمایشگاه اصناف و بازاریان همزمان با برگزاری کنگره می‌تواند در رونق بازار تاثیرگذار باشد، بیان کرد: به دلیل عدم وجود تولیدکنندگان در شهر سنندج و استان کردستان برگزاری نمایشگاه در این بازه زمانی جوابگوی نیاز بازار و وضعیت اقتصادی استان نیست.

وی با تقدیر از بانیان برگزاری کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد اضافه کرد: قطعا برگزاری چنین کنگره‌هایی در استان کردستان می‌تواند علاوه بر رونق اقتصادی به ارتقای سطح فرهنگی استان هم بیفزاید.

*برگزاری کنگره‌های بین‌المللی نیازمند تامین زیرساخت‌هاست

نائب رئیس اتاق اصناف مرکز کردستان هم در خصوص برگزاری این کنگره در استان کردستان اظهار کرد: برگزاری کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد در استان کردستان اقدامی ارزشمند و قابل تحصین است و یکی از بزرگترین افتخارات برای شهر سنندج محسوب می‌شود.

بیژن کاظمی با بیان اینکه برگزاری چنین کنگره‌های در سطح ملی و بین‌المللی در هر شهر و منطقه‌ای نیازمند تامین زیرساخت‌هاست، عنوان کرد: متولیان و بانیان برگزاری چنین کنگره‌هایی در سطح بین‌المللی ابتدا باید به زیرساخت‌ها، وضعیت اسکان مسافران و ارائه خدمات به آنها بیندیشند.

وی عنوان کرد: هتل و امکانات شهر سنندج پاسخگوی اسکان مسافر در سطح بالا را ندارد و باید ابتدا به فکر زیرساخت بود.

وی ابراز امیدواری کرد: حضور مشاهیر کرد مطرح در سطح بین‌المللی در شهر سنندج بتواند زمینه توسعه بازار و ارتقای فرهنگی استان کردستان را فراهم کند.

*ساماندهی هرچه سریعتر دستفروشان لازمه برگزاری هرچه بهتر و آبرومندانه‌تر کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد است

رئیس اتحادیه پوشاک و البسه شهرستان سنندج نیز در خصوص اهمیت برگزاری این کنگره در شهر سنندج عنوان کرد: آگاه‌سازی اقشار مختلف جامعه در این خصوص که چه کسانی به جامعه ما خدمت کرده‌اند امری مهم و ضروری است و برگزاری کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد نیز می‌تواند خدمت ارزشمندی به نسل جوان بکند.

بهروز داداش‌پور با بیان اینکه مشاهیر به نام و بزرگی در حوزه‌های مختلف ادبی، فرهنگی، تاریخی و غیره به این سرزمین خدمت کرده‌اند، افزود: باید رسانه‌های جمعی از جمله صدا و سیمای مرکز کردستان برنامه‌هایی برای معرفی این مشاهیر بسازد تا جوانان و نوجوانان با خدمات این بزرگان آشنا شوند.

وی اعلام کرد: ایران اسلامی دارای تاریخچه و تمدن بالایی است و برگزاری کنگره مشاهیر کرد در شهر سنندج حرکتی ارزشمند برای در این شهر فرهنگی به شمار می‌رود.

این بازاریِ شهرستان سنندج یادآور شد: کردها مردمانی مهما‌ن نواز هستند و قطعا حضور مشاهیر و مفاخر کرد از سراسر جهان در این شهر مورد استقبال و مهمان نوازی مردم قرار می‌گیرد.

داداش‌پور اضافه کرد: قطعا حضور مهمانان خارجی و داخل کشور در شهر سنندج می‌تواند به رونق بازار نیز کمک کند و زمینه جذب گردشگران را نیز به این شهرستان فراهم می‌آورد.

وی با بیان اینکه رشد و شکوفایی جامعه ما نیازمند جذب سرمایه‌گذار و گردشگر است، عنوان کرد: مسئولان امر حوزه جذب سرمایه‌گذاری در ایام برگزاری کنگره مشاهیر توانمندی ها و استعدادهای اقتصادی، فرهنگی و طبیعی استان را معرفی و باید به فکر تامین زیرساخت‌های لازم و فراهم کردن بستر مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری در شهر سنندج و استان کردستان باشند.

وی اعلام کرد: متاسفانه در گذشته تبلیغات منفی علیه شهر سنندج صورت گرفته است اما حضور مشاهیر و مفاخر و افراد برجسته از نقاط مختلف کشور و جهان در سنندج می‌تواند نگرش و دیدگاه مردم نسبت به این شهر فرهنگی را تغییر دهد و این کنگره حرکتی قابل تحسین و درخور توجه در این راستا به شمار می‌رود.

رئیس اتحادیه پوشاک و البسه شهرستان سنندج با انتقاد از وضعیت پیاده‌روهای شهر که به وسیله دستفروشان احاطه شده بیان کرد: اگر مسوولان می‌خواهند کنگره‌هایی در حد بین‌المللی را در شهر سنندج برگزار کنند باید زمینه ساماندهی دستفروشان را فراهم کنند تا حضور مهمانان خارجی در این شهر خاطرات ناخوشایندی را در اذهان آنها باقی نگذارد.

کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد روزهای 11 تا 13 تیرماه در شهرستان سنندج برگزار و 35 نفر از مشاهیر کرد و پژوهشگران عرصه کردی در این کنگره تجلیل خواهند شد.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

با انصاف قضاوت کنیم

ناصرکانیسانانی – مریوان کنگره‌ی مشاهیر کرد روزهای یازدهم و دوازدهم تیرماه جاری در سنندج برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید