سه شنبه , آبان ۲۱ ۱۳۹۸
خانه / اخبار ویژه / کنگره مشاهیر کُرد تاثیرات مثبت فرهنگی و اقتصادی برجای می‌گذارد

کنگره مشاهیر کُرد تاثیرات مثبت فرهنگی و اقتصادی برجای می‌گذارد

رئیس دانشگاه کردستان و رئیس کمیته علمی نخستین کنگره مشاهیر کورد گفت: در طول دو روز برگزاری کنگره در استان کردستان فضای بسیار خوبی ایجاد می‌شود و قطعا تاثیرات مثبت فرهنگی، اقتصادی و … در این استان برجای خواهد گذاشت.

پرفسور رحمت صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار کنگره بین المللی مشاهیر کُرد اظهار کرد: کنگره بین المللی مشاهیر کُرد به همت استاندار کردستان آغاز شده و هدف آن شناسایی مشاهیر کُرد سراسر دنیا و تکریم و تجلیل از خدمات آنهاست.

وی افزود: با توجه به بُعد بین المللی کنگره و اینکه افراد شاخصی از سراسر دنیا به استان کردستان می‌آیند، مردم استان کردستان سال‌های سال است که منتظر هستند این مشاهیر را از نزدیک ببینند.

رئیس دانشگاه کردستان عنوان کرد: در طول دو روز برگزاری کنگره در استان کردستان فضای بسیار خوبی ایجاد می‌شود و قطعا تاثیرات مثبت فرهنگی، اقتصادی و … در این استان برجای خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: شهر سنندج مرکز کُردهای جهان است و ما امیدواریم که با برگزاری این کنگره در دانشگاه کردستان، این مکان به محلی برای گرد هم آمدن مفاخر کُرد تبدیل شود.

صادقی به ضرورت تداوم برگزاری این کنگره در سال‌های آتی نیز تاکید کرد و گفت: امسال تعداد محدودی از مشاهیر را دعوت کرده‌ایم و قطعا در سال‌های آتی نیز دیگر مفاخر کُرد به این کنگره دعوت خواهند شد.

رئیس دانشگاه کردستان که مسئولیت کمیته علمی این کنگره را نیز عهده دارد، در مورد اقدامات صورت گرفته توسط این کمیته اظهار کرد: شش کارگروه هنر، زبان و ادبیات، علوم انسانی، کشاورزی، علوم پایه و مهندسی و پزشکی را در کمیته علمی تشکیل داده‌ایم که هر کارگره براساس معیارهایی، تعدادی مشاهیر را شناسایی و انتخاب کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه مشاهیر براساس شاخص‌های موردنظر متخصصان انتخاب شده‌اند، گفت: بر این اساس نزدیک به ۳۰ نفر از مشاهیر کُرد جهان در این کنگره حضور خواهند داشت.

صادقی همچنین برگزاری سه پنل تخصصی، دعوت از سخنرانان خارجی به عنوان کردشناس و شرق شناس، تجلیل از مشاهیر کُرد و برگزاری آیین افتتاحیه و اختتامیه را از جمله بخش‌های کنگره بین المللی مشاهیر کُرد برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین اقدام به بازسازی آمفی تئاتر مولوی دانشگاه کردستان کرده‌ایم تا مکانی در خور شان مشاهیر کُرد را برای میزبانی از آنها آماده کنیم.

رئیس دانشگاه کردستان در پایان یادآور شد: معرفی مفاخر و مشاهیر کُرد و بررسی آثار آنان، تأثیرگذاری منطقه‌ای و جهانی مفاخر و مشاهیر کرد، مفاخر و مشاهیر کُرد و کارآفرینی در عصر حاضر و نقش مفاخر و مشاهیر کُرد در تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از جمله محورهای اصلی برگزاری این کنگره است.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

با انصاف قضاوت کنیم

ناصرکانیسانانی – مریوان کنگره‌ی مشاهیر کرد روزهای یازدهم و دوازدهم تیرماه جاری در سنندج برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید