دوشنبه , آبان ۲۷ ۱۳۹۸
خانه / اخبار ویژه / توجه به مشاهیر و بزرگان قوم از شاخصه های ارتقای جوامع بشری است

توجه به مشاهیر و بزرگان قوم از شاخصه های ارتقای جوامع بشری است

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان گفت: توجه و اهمیت دادن به مشاهیر و بزرگان قوم یکی از شاخصه‌های ارتقاء در جوامع بشری است.

حجت‌الاسلام مختار کرمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار سایت کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد در سنندج اظهار کرد: در دین مبین اسلام نسبت به تکریم بزرگان سفارش شده است بنابراین برگزاری همایش‌هایی همچون کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد در سطح استان دارای اهمیت است.

وی با بیان اینکه کنگره یاد شده می‌تواند از چند منظر حائز اهمیت باشد، افزود: منظر اول توجه به جایگاه نخبگان و فرهیختگان است که نشان از خردمندی آن جامعه دارد و بزرگان خوشان را در تاریخ ماندگار می‌کنند تا میراث و هنر آنها برای نسل‌های آینده به یادگار بماند و بی‌شک راه آنها پر از ارزش‌ها وخوبی‌هاست و باید ماندگار بماند.

وی خاطر نشان کرد: از منظر دوم باید برای جوانان مشتاق فرهنگ الگوسازی صورت بگیرد و قطعا معرفی بزرگان قوم کُرد راه رسیدن به قله‌های پیشرفت را برای آنها هموارتر می‌کند و به این ترتیب روحیه دوچندان استعدادهای خود را در همه زمینه‌ها به منصه ظهور می‌رسانند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان با بیان اینکه رهبر انقلاب بدون دلیل کردستان را به عنوان استان فرهنگی معرفی نکرده‌اند، یادآور شد: اولا باید به درایت و تدبیر رهبری معظم انقلاب ببالیم که با مطالعه و اطلاع دقیق نظریه‌پردازی می‌کنند و ثانیا این عنوان به حق به کردستان تعلق گرفته است.

حجت‌الاسلام کرمی اعلام کرد: انسان‌های والایی در این استان به فرهنگ و هنر این سرزمین خدمت کرده‌اند که بعضا گمنام هم مانده‌اند بنابراین تشکیل چنین جلساتی قطعا به ارتقاء فرهنگ غنی و پراستعداد این استان کمک خواهد کرد.

وی اضافه کرد: کرد و کردستانی همواره باعث افتخار ایران و ایرانی بودند و کم نیستند نخبگان و فرهیختگان کرد که در عرصه ملی و حتی جهانی افتخار آفریدند.

وی بیان کرد: مردم غیرکُرد در همه دنیا علاقه خاصی به مردم کُرد بالاخص فرهیختگان دارند و بارها شاهد این مساله بودیم که هرگاه در عرصه‌ای کُردی به موفقیت دست یافته همگان او را تحسین کرده‌اند، لذا بزرگداشت مشاهیر کُرد مسلماً مورد توجه دیگر مردمان قرار خواهد گرفت و این خود باعث پیوستگی فرهنگی با دیگر فرهنگ‌ها خواهد شد و می‌تواند فرهنگ و استعداد پر سرمایه کُردی در عرصه خوبی‌ها را به همه جهانیان معرفی کند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان ضمن تقدیر و قدرشناسی از همه دست‌اندرکاران این کنگره بالاخص استاندار و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تصریح کرد: باید طوری عمل شود که تجلیل از مشاهیر همه عرصه‌ها را شامل شود و خدای ناکرده باعث رنجش برخی از افراد که صلاحیت و شایستگی تجلیل دارند، فراهم نکند.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

با انصاف قضاوت کنیم

ناصرکانیسانانی – مریوان کنگره‌ی مشاهیر کرد روزهای یازدهم و دوازدهم تیرماه جاری در سنندج برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید