جمعه , آبان ۲۴ ۱۳۹۸
خانه / اخبار ویژه / رئیس پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان: تداوم برگزاری کنگره مشاهیر کُرد در سال‌های آینده یک ضرورت است

رئیس پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان: تداوم برگزاری کنگره مشاهیر کُرد در سال‌های آینده یک ضرورت است

رئیس پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان گفت: تداوم برگزاری کنگره مشاهیر کُرد در سال‌های آینده یک ضرورت است.

دکتر بهروز چمن آرا در گفت‌وگو با خبرنگار کنگره بین المللی مشاهیر کُرد اظهار کرد: سرمایه اجتماعی، ستون و پایه هر جامعه‌ای است که بزرگداشت و ارزش قایل شدن برای آنها به ماندگاری بیشتر آن کشور کمک می‌کند.

وی افزود: در گذشته در کشورمان همایش چهره‌های ماندگار را داشتیم که تلاش بسیار خوبی برای معرفی چهره‌ها و سرمایه‌های اجتماعی و الگوپروری آنان برای نسل جوان بود.

رئیس پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان با تاکید بر اینکه بزرگداشت مفاخر هر کشوری باعث ماندگاری بیشتر فرهنگ و تعالی آن کشور می‌شود، عنوان کرد: ما هم در چارچوب فرهنگ و ادب داخل کشورمان دوست داریم که از بزرگان خود تجلیل کنیم و بیشتر آنها را بشناسانیم.

وی در ادامه درباره کنگره مشاهیر کُرد و تاثیرات مثبت آن بر استان کردستان، گفت: تعدادی از مفاخر و مشاهیر بنام کُرد در خارج از استان کردستان هستند که قابلیت تبدیل شدن سرمایه اجتماعی به سرمایه اقتصادی، فرهنگی و … را دارند.

چمن آرا ادامه داد: به عنوان مثال یک نفر کُرد کارآفرین مشهور قرار است که در این کنگره حضور داشته باشد، در صورتی که حضور وی محقق شود، می‌تواند در بحث اشتغال و اقتصاد استان تاثیرگذار باشد. یا خود حضور مفاخر فرهنگی و ادبی در استان کردستان و ارتباط مستقیم آنها با مردم، باعث ایجاد شور و شوق و انرژی در بین مردم و جوانان ما می‌شود.

وی ذکر کرد: هرچند اقتصاد امری بسیار مهم است اما همه چیز نیست و معتقدم که سفره فرهنگی این مردم روز به روز خالی‌تر می‌شود و برگزاری این کنگره می‌تواند سفره فرهنگی کُردها را پر کند.

رئیس پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان با بیان اینکه بالغ بر 25 الی 30 نفر از مشاهیر کرد در این کنگره حضور خواهند داشت، گفت: هرکدام از این مشاهیر برای خود دنیایی از علم و ادب و معرفت هستند که قطعا حضور آنها می تواند در بخش‌های مختلف برای استان کردستان بسیار تاثیرگذار باشد.

وی همچنین به ضرورت تداوم برگزاری این کنگره در سال‌های آینده نیز تاکید کرد و افزود: اینگونه برنامه‌ها همچون سنتی حسنه است که باید به جا بماند و قطعا باید در سال‌های آینده نیز تداوم و استمرار یابد چون اگر فقط یک بار باشد تاثیر آنچنانی نخواهد داشت.

چمن آرا خاطرنشان کرد: برگزاری هرچه بهتر این کنگره همدلی بیشتر تمامی دستگاه‌های مرتبط را می‌طلبد که با همدلی و دلسوزی بیشتر برای مردم کار کنند تا کنگره به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

وی همچنین به ضرورت تقسیم وظایف هرکدام از کمیته‌های کنگره در راستای برنامه ریزی و هماهنگی بهتر اشاره و خاطرنشان کرد: امیدواریم که همه کار خود را به بهترین شیوه انجام دهند و مردم استقبال خوبی از کنگره داشته باشند چون اولین دوره آن گام بسیار محکمی برای دوره‌های آتی است.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

با انصاف قضاوت کنیم

ناصرکانیسانانی – مریوان کنگره‌ی مشاهیر کرد روزهای یازدهم و دوازدهم تیرماه جاری در سنندج برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید