یکشنبه , آذر ۱۰ ۱۳۹۸
خانه / اخبار ویژه / با انصاف قضاوت کنیم

با انصاف قضاوت کنیم

ناصرکانیسانانی – مریوان

کنگره‌ی مشاهیر کرد روزهای یازدهم و دوازدهم تیرماه جاری در سنندج برگزار شد؛ این گردهمایی فرهنگی با استقبال گرم مردم مواجه شد و شخصیت‌های بزرگی از داخل و خارج مملکت در آن شرکت کردند. اهمیت اساسی این کنگره در آن بود که برپایی‌اش به خودی خود این حقیقت را آشکارا اثبات می‌کرد که کردستان مهد اندیشمندان و فرزانگانی است که شایسته‌ی تعظیم و تکریم هستند. پیام رئیس جمهور کشورمان به کنگره بیانگر ارزش و اعتبار کرد در میدان فرزانگی ایران زمین است. پیام رئیس اقلیم کردستان عراق بیانگر ارزش آن از بعد ناسیونالیستی کرد است. با تمام این احوال دیدیم و شنیدیم که در فضای مجازی درمورد بعضی از شخصیت‌های شرکت‌کننده غیر منصفانه قضاوت کردند؛ از جمله این افراد در مظان اتهام قرار گرفته جناب آقای #مظهر_خالقی خوانندەی مشهور کرد است که مورد هجمه واقع شده است.

ابتدا بدانیم خالقی کیست؟

یکی از مدیران ارشد سازمان رادیوتلویزیون در رژیم گذشته است که در دوران خدمت خود در این سازمان در پست‌های مهم خدمتگذار فرهنگ و ادب این مملکت بوده و در ابتدای انقلاب و به دلیل غلیان احساسات ضد رژیم به گناهان ناکرده متهم، لذا #جلای_وطن کرد.

ایشان سالهاست که در شهر #سلیمانیه ساکن و به همت خویش مرکزی فرهنگی را راه‌اندازی کرده که هم موزه است و هم نمایشگاه فرهنگ اصیل کردی. مقامات مسئول کشورمان از ایشان برای شرکت در کنگره دعوت کردند و وی چون میهمانی رسمی بعد از چهل سال به خاک وطن قدم نهاد. این آمدن از دو جنبه حائز اهمیت است: نخست اینکه دامن این انسان شریف از اتهامات ناروایی که به ایشان زده بودند پاک شد و محرز گردید که آقای مظهر خالقی تنها مدیری پرتوان و هنرمندی بزرگ است که باید جزء سرمایه های معنوی کرد به حساب آید.

کنگرەی مشاهیر کرد این فرصت را به این هنرمند برجسته داد که بعد از چهل سال به وطن بازگردد. از منتقدین حضور آقای خالقی در کنگره می پرسم آیا اثبات علنی بیگناهی انسانی شریف از نظر شما خطاست؟ آیا دل در هوای وطن داشتن و از فرصت پیش آمده برای زیارت وطن استفاده کردن جرم است؟ به چه دلیلی آقای خالقی را هدف هجمه های احساسی خود کرده اید؟ اگر انتقادی به کنگره دارید چرا رسما و آشکارا بیان نمی کنید؟ فرق شما با آنانی که در سالهای ابتدای انقلاب با قضاوت های ناحق این و آن را گرفتار حصر و بند می کردند چیست؟ مسلم است که شما درد دوری از وطن را نداشتەاید و نمی دانید که غربت چه غمی را به انسان می دهد.

#خالقی چهل سال است در غربت زندگی می‌کند، انسان با احساسی که جز خدمت به فرهنگ و ادب کرد گناهی نداشته، حال شرایط حضورش در وطن فراهم و دامنش از اتهامات ناروا زدوده شده است. به جای تکریم این هنرمند برجسته توسن قلم را در میدان اتهام می‌رانید و قلب پر از درد ایشان را خون می‌کنید؟ این کجایش مردانگی است؟

#کنگره‌یمشاهیرکرد با هر نیتی برگزار شده، این معنی و مفهوم را می‌دهد که کردستان سرزمین فرهنگ و ادب است و در آسمانش صدها اختر تابناک هستند که شایسته‌ی تکریم و تعظیم می‌باشند. شما به تجلی عینی این حقیقت معترض هستید؟ انصاف‌تان کجاست؟

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

مشاهیر کرد در عصر شهرگی

🔹نویسنده: مختار جعفری / کارشناسی ارشد علوم ارتباطات عصر حاضر را بانام‌های بسیاری همچون عصر …

دیدگاهتان را بنویسید