دوشنبه , آذر ۱۱ ۱۳۹۸
خانه / یادداشت و مقالات / کنگره مشاهیر کُرد در سنندج

کنگره مشاهیر کُرد در سنندج

برگزاری کنگره مشاهیر کرد در سنندج از جهات مختلف حائز اهمیت است. ایران در حالی به صورت رسمی از مشاهیر کُرد در زمینه های مختلف تقدیر می کند که در یک کشور منطقه سیاست رسمی مبنی بر انکار هویت کَردها و تبعیض و نژادپرستی علیه آنها نهاده شده است. در عین حال نشان می دهد سیاست آن برای اعتلای فرهنگی همه اقوام از جمله کُردها می باشد و تاکنون در زمینه های مختلف نیز این موضوع عملی شده است. برگزاری این کنگره فقط بخشی از مجموعه اقدامات است.

این مشاهیر هر چند تعدادی نیز تابعیت رسمی ایران ندارند اما چه آنهایی که کُرد هستند و چه غیر کُرد در زمینه ترویج فرهنگ کُرد تلاش کرده اند و چون فرهنگ کُرد از مجموعه فرهنگ ایرانی جدا نمی شود لذا آنها مروج فرهنگ ایرانی نیز بوده اند. لذا تقدیر از آنها سبب خواهد شد تا با انگیزه ای بیشتر در این گام بردارند و سفیران فرهنگی این سرزمین باشند.

اگر به زبان های کُردی و فارسی به عنوان بخش هایی از خانواده زبان های ایرانی نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد این زبان ها به عنوان بخش هایی مهم از فرهنگ ایرانی تا چه حد اشتراک دارند و این اشتراکات نیازمند تقویت هستند. هر واژه ای بار معنایی و در عین حال بار فرهنگی دارد اشتراک فراوان واژه ها یعنی اشتراک فراوان فرهنگی.

برگزاری کنگره سبب می شود تا این بزرگان هم از نزدیک و به دور از هیاهوی رسانه ای ایران را ببینند و در عین حال بتوانند به انتقال تجربیات خود بپردازند و به ویژه نسل جوان بتواند آنها را الگو قرار دهد. این نشان می دهد آنچه جامعه کُرد نیاز دارد رشد و توسعه فرهنگی است که پیش نیاز رشد و توسعه همگانی می باشد. دیدگاههای بزرگان دعوت شده می تواند در تسریع این روند موثر واقع شود. یکی از نکات بارز این کنگره و تفاوت آن با همایش های صورت گرفته قبلی این است از بزرگانی قدردانی می شود که در قید حیات هستند و این اقدامی ارزشمند است.

به نظر می رسد برگزاری این گونه همایش های فرهنگی می تواند در داخل و خارج تاثیر مثبت زیادی داشته باشد و فضای فرهنگی کردی را تقویت نماید. تقویت فضای فرهنگی نیز می تواند راه را برای تعامل فرهنگی باز کند. لازم است این کنگره با پوشش خوب رسانه ای در سطوح مختلف همراه شود تا تاثیر لازم در افکار عمومی را داشته باشد.

پیوند فرهنگی کُردها با دیگر بخش های جامعه ایران امری تاریخی و بسیار قدیمی است لذا لازم است هم شناسناده شود و هم تقویت گردد. این می تواند به تقویت بیش از پیش اتحاد ملی کمک کند. امید است برگزاری این کنگره به الگویی تبدیل شود تا بیشتر شاهد این همایش ها باشیم.

دانشگاه کردستان و به ویژه بخش زبان و ادبیات کرُدی به عنوان یک قطب مهم علمی و فرهنگی در این حوزه می توانند برای این کنگره و همایش های آتی بسیار موثر باشند.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

مقدمه و معارفه‌ای بر کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد

نیاکان کُردها، یکی از نخستین مردمان به وجود آورنده تمدن‌های بشری بر روی سیاره زمین …

دیدگاهتان را بنویسید