جمعه , آذر ۱۵ ۱۳۹۸
خانه / یادداشت و مقالات / بە بهانەی برگزاری “کنگره مشاهیر کورد”

بە بهانەی برگزاری “کنگره مشاهیر کورد”

کنگره مشاهیر کورد” با حمایت استاندار,  مسولین فرهنگی, علمی استان و البته با زحمات شبانه روزی “انجمن ها و تشکلات مردمی” قرار است 11 و 12 تیر ماه(همراه با برنامەهای جانبی 9 لغایت 13 تیر) در “شهر سنندج” برگزار شود. رویداد مهمی کە میتواند نقش مهمی در بازتولید “گزارەهای مثبت هویتی” جمعی یکایک ما داشته باشد و در کنار آن می توان با معرفی درست “مشاهیر واقعی کورد” در سراسر دنیا پیام مهمی به تمام کسانی داشته باشد که هموارە در نقاط مختلف جهان با کوردها زیستەاند, حال چە “زیستن توام با احترام” و چه “زیستن مبتنی بر انکار هویت “. شاید بتوان گفت ابتدائیترین پیام این کنگره به چالش کشیدن بسیاری از تصورات منفی و “کلان روایت هائی” باشد که همواره بر اساس آن کوردها را قضاوت کردەاند بدون آنکە مبتنی بر واقعیت باشد. کلان روایتهایی که در بسیاری از مواقع فقط دنبال آن هستند کورد را در چندین تصویر ذهنی خلاصه کنند و این تصویر را باز تولید کنند.

یقینا “تصویرسازی” از هویت واقعی خویشتن در کنار “شناخت واقعی” “سرمایەهای خود” قبل از هر چیزی رسالت تمامی کسانی است که دل در گرو فرهنگی دارند که “شاخصەهای فرهنگی” آن اگر بە درستی معرفی شوند می توانند در همەی جنبەها زبانزد “خاص و عام” باشد. از همین رو همەی ما بە عنوان یک کورد و مخصوصا “شهروندان سنندجی” ضمن تقدیر از بانیان و برگزار کنندگان, باید این “رویداد فرهنگی” را ارج بنهیم و با افتخار به “مشاهیر کورد” به مثابه مهمترین “سرمایه اجتماعی”  و “نمادین”خود بنگریم و آنها و دست آوردهای علمی, فرهنگی و هنریشان را سینه به سینه برای نسلهای آینده بازگو کنیم.

جدای از تجلیل از مشاهیر کورد در این کنگره از چندین نفر از شخصیتهای علمی و فرهنگی در سطح جهان که کورد نیستند اما کوردها و مسایل کردستان دغدغەی علمی و کاریشان بودە, نیز تجلیل می شود. اقدام مثبتی که نشان از قدرشناسی کوردها دارد.

لازم به یاد آوری است در کنار حمایتهای بی دریغ یکی از اقدامهای ماندگار “شورا و شهرداری سنندج” افتتاح “پارک مشاهیر کورد” و نصب سردیس آنها در دامن آبیدر همیشه استوار است که می تواند نقش مثبتی در حفظ نام و نشان نخبگانمان داشته باشد.

در پایان به عنوان نماینده مردم شهر سنندج در پارلمان محلی ازطرف خود و یکایک همکارانم در “شورای شهر سنندج” ضمن تقدیر از تمامی کسانی که بانی و حامی این کنگره بودەاند حضور یکایک میهمانان عزیز در شهر “دارالعلم و دارالاحسان” را گرامی میداریم.

ئازیزان و مێوانانی بەڕێز و خۆشەویست  بێ گومان “کۆنگرەی ناودارانی کورد” دەرفەتێکە بۆ ناساندنی خۆمان بە تەواو دونیا. ئۆمیدەوارین ئەم کۆنگرەی وەکوو رووداوێک نێونەتەوەئی کاریگەری فراوانی لەسەر گەشەی فەرهەنگی و زانستی کۆمەڵگای کورد بە تایبەت شاری سنەی ببێت.

لە کوتائیدا بە خێر هاتنی هەمووتان ئەکەین بێ گومان هاتنی ئێوە بۆ شاری سنەی خۆشەویست مایەی فەخر و شانازیە بۆ ئێمە.

“سید غریب سجادی

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

مقدمه و معارفه‌ای بر کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد

نیاکان کُردها، یکی از نخستین مردمان به وجود آورنده تمدن‌های بشری بر روی سیاره زمین …

دیدگاهتان را بنویسید