چهارشنبه , آذر ۱۳ ۱۳۹۸
خانه / یادداشت و مقالات / مقدمه و معارفه‌ای بر کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد

مقدمه و معارفه‌ای بر کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد

نیاکان کُردها، یکی از نخستین مردمان به وجود آورنده تمدن‌های بشری بر روی سیاره زمین بودند. در گهواره تمدن خاورمیانه، از امپراتوری‌ گسترده ماد تاکنون و از کرانه‌های مِدیتِرانه تا میانرودان و از کوه‌های زاگرس تا خراسان، کردهای پراکنده در گستره‌ی جغرافیایی مختلف، تاریخی پرفراز و نشیب داشته‌اند و در مواجهه و ادغام و همزیستی با دیگر تمدن‌ها و ملت‌های مجاور و در سیر تکامل تاریخی خود، به اشکال و لهجه‌های گوناگون درآمده‌اند. اما در این گوناگونی‌ها و در مرزهای مختلف، علاوه بر وجهه انسانی و تلاش برای همزیستی با دیگران، یک جنبه و باور مشترک دارند که آنها را به هم پیوند می‌دهد: ما همگی کُرد هستیم.
بی‌تردید «کُرد بودن» یا از هر نژاد و زبان دیگری بودن، به تنهایی نمی‌تواند معیاری بر کمال انسانیت و برتری بر دیگران باشد و جایی می‌توان به آن افتخار نمود که به مُوازات دانایی، آگاهی و خرد و دانش و البته فرهنگ غنی انسانی باشد. در موزائیک رنگارنگ اقوام و نژادهای جهان، یک قومیت و نژاد تنها وقتی می‌تواند به تعالی و بالندگی برسد و مورد توجه واقع شود که در تعامل با دیگران و آموختن دانش‌ها و رهیافت‌های آنان بوده و بتواند خود نیز اندیشه و تولید و محصولی برای خدمت به تمامی بشریت ارائه نماید.
«کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد» که برای نخستین بار در ایران برگزار می‌شود، یادآوری و ادای احترامی است به خدمات متقابل و نقش تاریخی کردهای فرهیخته در عرصه‌های مختلف علم و فرهنگ و هنر و خدمات فرزانگان و نخبگان آنان به جامعه بشری و توجه ویژه به این باور که درخت تناور و پرشاخ و برگ اقوام و مردمان زمین، امروزه بدون حضور در عرصه‌های جهانی و مدارا با یکدیگر نمی‌تواند به رشد و آگاهی و کمال انسانی برسد و این که آنچه امروزه به آن نیاز داریم تولید علم و تفکر، پژوهش و تحقیق و داشتن حضور در عرصه‌های اقتصادی و علمی دنیاست و کردها مبنا و اساس آن یعنی نیروی انسانی به عنوان محور توسعه را دارا هستند.
شرایط امروزه جهان مُعاصر و عصر ارتباطات نیز دیگر محصور ماندن افکار در دره‌ها و کوهستان‌ها و دشت‌ها و عدم ارتباط با جهان و نیز توجه صِرف به مظاهر فرهنگی و پوسته‌های فولکلوریک را نمی‌پذیرد. ما نیازمند این هستیم که نگاه‌ها و تعاریف کلیشه‌ای را به این باور و حقیقت سوق دهیم که در میان کردها فرزانگان و نخبگان بسیاری در رشته‌های جدید علمی از علوم محض و کاربردی تا فناوری‌های نوین و دانش‌بنیان و تا فرهنگ و هنر و اندیشه از نوع فاخر آن وجود دارد که در اقصی نقاط جهان و در محافل دانشگاهی و علمی و فرهنگی جوامع و کشورهای مختلف، راه تفکر و دانایی را برگزیده و همگام با دیگر ملت‌های دنیا، میل به پویایی و پیشرفت و آرزوی ساختن جهانی بهتر برای همگان دارند.
«مشاهیر کُرد» در این تعریف، تمامی زنان و مردان کُردتباری است که فارغ از مرزها و سیاست‌ها، گامی در راه اعتلای فکری و اندیشه تمام بشریت در پنج قاره جهان برداشته‌اند، در تاریکی‌های دوران چراغی از دانایی و آگاهی افروخته‌اند، با علم و دانش راهی برای آیندگان گشوده‌اند و با فرهنگ و هنر و ادب، نام خود و کردستان و نام انسانیت را سربلند کرده‌اند.
اگر چه این همایش نام و عنوان کردها را دارد اما به مصداق «خوشتر آن باشد که سّر دلبران/گفته آید در حدیث دیگران» از نگاه فرزانگان و اهالی فرهنگ و خرد دیگر زبان‌ها و ملت‌ها نیز بهره می‌گیرد و از زاویه دید آنان نیز هویت و موجودیت انسانی و فرهنگی کردها را به تصویر خواهد کشید.
امیدواریم که این گردهمایی جهانی، گامی مبارک در راه شناخت عمیق‌تر و درست‌تر کردهای فرهیخته و سرزمین‌ آنان باشد با این پیام که همه‌ی ما ساکنان زمین – کُرد یا غیرکُرد – اعضای یک پیکره آفرینش هستیم و باید با همکاری و شناخت همدیگر، در راه ایجاد جهانی پر از صلح و آشتی و مسالمت و مبتنی بر فرهنگ و خرد و آگاهی بکوشیم.

شورای سیاست‌گذاری
کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد

ناصر خالدیان

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

فرصتی هم برای قدردانی از مشاهیر و هم اینکه بدانیم در کجای کار جهانیم!

د.اردشیر پشنگ – پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه و سردبیر فراتاب و ماهنامه صلح …

دیدگاهتان را بنویسید