شنبه , آذر ۹ ۱۳۹۸
خانه / اخبار ویژه / اسطوره های ورزش در جمع مشاهیر کُرد

اسطوره های ورزش در جمع مشاهیر کُرد

به گزارش سایت کنگره مشاهیر کرُد به نقل از هفته نامه ورزشی و فرهنگی«به هێز»، اولین کنگره مشاهیر کورد قرار است 11 تا 13 تیر ماه سال جاری در دانشگاه کردستان برگزار شود. این کنگره به ریاست استاندار کردستان توسط دو کمیته اجرایی و علمی برگزار خواهد شد. مسئولیت کمیته اجرایی بر عهده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است و کمیته علمی آن هم دانشگاه کردستان سپرده شده است.

کنگره مشاهیر کورد برای معرفی و شناخت بزرگان و مفاخر عرصه فرهنگ و هنر کُرد در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌شود و قرار است طی آن از 25 نفر از مشاهیر کُرد و پنج نفر از کسانی که در ارتباط با موضوع کُرد و کُردشناسی فعالیت کردند، تجلیل شود. انتخاب این افراد بر عهده کارگروه های شش‌گانه گذاشته شده است. بخش ورزش هم در کار گروه علوم انسانی قرار گرفته و افراد این گروه، تعداد سه نفر را به عنوان مشاهیر کورد در بخش ورزش انتخاب کرده‌اند.

برای بررسی شرایط، نحوه و چگونگی انتخاب افراد ورزشی این کنگره که باعث ایجاد حاشیه‌هایی نیز شده و همچنین تأثیر این انتخاب در ورزش با تعدادی از مدیران و چهره های صاحب نام ورزش استان کردستان و همچنین یکی از اعضای کارگروه علوم انسانی گفتگو کرده‌ایم.  

انتخاب درست موجب افزایش مشارکت در ورزش می‌شود

جمیل لطف اله نسب یکی از مفاخر تنیس روی میز کردستان و سرمربی تیم ملی پینگ‌پنگ کشور در مورد برگزاری اولین کنگره مشاهیر کورد و پاسخ به این سؤال که آیا از جامعه ورزش باید اشخاصی در میان این مشاهیر باشند، گفت: جامعه ورزشی هم مثل بقیه اقشار باید حتماً چند نماینده در میان این مشاهیر داشته باشند.

وی در مورد ویژگی‌ها و شاخص‌های فردی که قرار است از میان قشر ورزشی در میان مشاهیر کورد قرار گیرد گفت: جامعه ورزشی افراد بسیاری را تحت پوشش خود دارد که انتخاب چند نفر از میان آن‌ها بسیار سخت است آن فرد باید جدا از شهرت و اعتبار بین‌المللی در میان جامعه هم مقبولیت و محبوبیت داشته باشد و فردی مفید برای جامعه باشد و به نظر من جمشید خیرآبادی یکی از افرادی است که از استان کردستان می‌تواند در میان مشاهیر کورد قرار گیرد و در بقیه استان‌ها و مناطق دیگر هم ورزشکاران زیادی هستند که می‌توانند در این جمع باشند.

لطف اله نسبی درباره انتخاب یک ورزشی در میان مشاهیر کورد و تأثیر آن در ایجاد انگیزه و کمک به رشد ورزش اظهار داشت: وقتی کسی از میان ورزشی‌ها در میان مشاهیر قرار می‌گیرد این کار باعث ایجاد انگیزه بیشتر در میان کسانی می‌شود که تازه ورزش را شروع کرده‌اند و یا می‌خواهند وارد این عرصه شوند چون وقتی آن فرد می‌بیند نتیجه تلاش و کوشش یک ورزشکار دیده می‌شود و جامعه از وی تقدیر می‌کند آینده خود را در این عرصه روشن می‌بیند و اگر در میان این مشاهیر شخص ورزشی نباشد نتیجه عکس می‌شود و فرد می‌گوید وقتی کسی به ورزش توجه نمی‌کند چرا وقت خود را صرف این کار بکنم و در نتیجه استقبال و رویکرد به ورزش هر روز کمتر می‌شود.  

وی در پایان اظهار داشت: امیدوارم کسانی که وظیفه انتخاب فرد ورزشی در میان مشاهیر کورد را دارند با مشورت افرادی که در این زمینه تخصص دارند انتخاب درستی داشته باشند تا موجب ایجاد دلسردی در میان جامعه ورزشی نشود.

مشاهیر یعنی کسی که شهرت جهانی دارد

جمشید خیرآبادی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی امید کشور و یکی از مربیان مطرح کشتی جهان در مورد تعریف خود از مشاهیر گفت: شخصی در قالب تعریف مشاهیر قرار می‌گیرد که نام جهانی داشته و کار ماندگاری انجام داده باشد، فرقی نمی‌کند در چه زمینه ای است. در کنار این مشخصات دارای حسن شهرت در جامعه و سطح بین‌الملل باشد به نظر من جامعه ورزشی حق دارد چند نفر نماینده در میان این مشاهیر داشته باشند.

خیرآبادی در مورد ویژگی‌هایی که یک چهره ورزشی باید داشته باشد تا در میان مشاهیر قرار گیرد گفت: مشاهیر یعنی کسی که شهرت جهانی دارد و در سطح بین‌المللی فرد مورد نظر باید شناخته شده باشد. کسی که فقط در سطح کشور و استان خود مطرح است نمی‌تواند در میان مشاهیر قرار گیرد.

 وی ادامه داد: با توجه به تعاریف مشاهیر که داشتیم به نظر من در میان جامعه ورزش کردستان افرادی چون دکتر بیژن ذوالفقار نسب، جمیل لطف اله نسبی، فواد کاسب، مسعود حاج رسولی و صباح شریعتی که در رشته کشتی در بالاترین سطح مسابقات جهان یعنی المپیک مدال کسب کرده است می‌توانند در میان مشاهیر ورزشی قرار گیرند و یا جمیل لطف اله نسبی سرمربی تیم ملی تنیس روی میز کشور که تیم تحت نظر او برای اولین بار موفق می‌شود در مسابقات آسیایی مدال کسب کند آیا چهره ماندگاری است یا نه؟

سرمربی تیم ملی امید کشتی فرنگی در پاسخ به این سؤال که انتخاب یک نفر ورزشی در میان مشاهیر چه تأثیر مثبتی می‌تواند در ورزش داشته باشد گفت: برای اینکه ورزش ما در میان جامعه رشد بیشتری داشته باشد حتماً باید چهره کاریزما وجود داشته باشد تا بتواند تأثیر مستقیم و غیر مستقیم در میان جامعه به خصوص جوانان داشته باشد و اگر شخصی در میان مشاهیر قرار گیرد این تأثیر چند برابر خواهد شد.

وی در پایان اظهار داشت: ماندگاری چهره ورزشی در جامعه بیشتر از سایر قشرهاست برای مثال نام یک هنرمند شاید چند سال بر روی زبان‌ها باشد بعد از آن فراموش می‌شود، اما شخصی چون صباح شریعتی که مدال المپیک را کسب کرده است هیچ وقت فراموش نخواهد شد و من امیدوار هستم داوران این بخش چهره موجهی را انتخاب کنند.

ورزشی‌ها حق دارند در میان مشاهیر نماینده داشته باشند

علی خشنودی کهن کسوت رشته فوتبال استان در مورد ویژگی و شاخص‌هایی که یک چهره ورزشی باید داشته باشد تا در میان مشاهیر قرار گیرد، گفت: آن شخص باید سابقه روشن و طولانی در ورزش داشته باشد و سرشناس و آگاه به ورزش استان و کشور باشد همچنین مقبولیت و محبوبیت لازم را در جامعه داشته باشد.

وی در ادامه اظهار داشت: با توجه به ویژگی‌هایی که نام بردند در استان کردستان افرادی چون دکتر بیژن ذوالفقارنسب و محمد پیرظهیری می‌توانند در میان این مشاهیر قرار گیرند چون برای رشد، اعتلا و مطرح شدن ورزش استان و کشور تلاش کردند و از جامعه ورزشی استان در همه حال دفاع کرده‌اند. شخصی چون دکتر ذوالفقارنسب به واسطه حضور در تیم ملی فوتبال چه به عنوان بازیکن و مربی و همچنین تیم‌های باشگاهی طی سال‌های متمادی چهره شناخته شده‌ای در ورزش کشور هستند.   

خشنودی در مورد دلیل انتخاب یک چهره ورزشی در میان مشاهیر کورد گفت: جامعه ورزشی هم باید در میان مشاهیر نماینده داشته باشد و این حق طبیعی این قشر از اجتماع است که مانند دیگر اقشار جامعه در این جمع باشند چون برای اعتلای ورزش و نام کردستان تلاش کرده‌اند.

مدال المپیک و ملی پوش بودن برای انتخاب کافی نیست!

فرزاد خاکی رئیس اداره ورزش و جوانان سقز یکی از فعال‌ترین ادارات سطح استان در مورد کنگره مشاهیر کورد گفت: من از طریق شما از برگزاری این کنگره اطلاع پیدا کردم! به نظر من مشاهیر در بخش ورزش به کسی گفته می‌شود که نام آور باشد و خدماتی به جامعه و منطقه خود ارائه داده باشند و در کنار آن مدال آور باشد و اثر ماندگار از خود به جا گذاشته باشد.

وی ادامه داد: برخی از مربیان و داوران ما می‌توانند در میان این مشاهیر قرار گیرند برای نمونه در سقز شخصی چون عبدالله مرادخانی که شاگردانی زیادی را در کشتی تحویل تیم ملی داده است و محمد رحیم پور یکی از داوران مطرح کشتی دنیاست که می‌توانند در این جمع قرار گیرند.

خاکی اظهار داشت: کمیته ای که کار انتخاب این مشاهیر را بر عهده دارند باید برای هر بخش از جمله ورزش آیتم‌های اختصاصی و چندگانه را در نظر بگیرند که به نظر من خدمات دهی و کارهای زیر بنایی در منطقه کورده واری یکی از آیتم‌های اصلی آن باید باشد و نه به صرف اینکه کسی توانسته در المپیک مدال کسب کند تنها بر اساس آن مدال در میان مشاهیر قرار گیرد! و یا اینکه به صرف اینکه فردی مدتی مربی تیم ملی بوده است ولی هیچ کار مفیدی برای افراد منطقه خود انجام نداده در میان مشاهیر باشد.

 رئیس اداره ورزش و جوانان سقز با بیان اینکه من نمی‌دانم چه کسانی کار انتخاب افراد ورزشی را بر عهده داشته‌اند، ولی این افراد با انتخاب خود تعهد ایجاد می‌کنند و اگر با ورزش آشنا نیستند باید از صاحب نظران، دست‌اندرکاران و افراد فنی این بخش مشورت می‌گرفتند، که متأسفانه ما شاهد این امر نبوده ایم و در نتیجه فکر نمی‌کنم افراد انتخاب شده واقعاً حقشان بوده که در میان مشاهیر قرار گیرند.

خاکی در پاسخ به این سؤال که انتخاب افرادی از جامعه ورزش در میان مشاهیر کورد چه تأثیری می‌تواند در ورزش داشته باشد، گفت: اگر انتخاب‌ها بر اساس اصول و درست باشد قطعاً تأثیر مثبت و ماندگاری در ورزش خواهد داشت چون به افراد دیگر انگیزه می‌دهد تا با جدیت بیشتری تلاش کنند و معرفی این افراد برای نسل جدید هم مثمر ثمر خواهد بود و باعث می‌شود افراد بیشتری به ورزش و کار در این حوزه ورود پیدا کنند. 

مردم‌داری باید از معیارهای انتخاب داوران باشد

سامان طهماسبی اسطوره کشتی فرنگی کردستان و دارنده پنج مدال جهانی این رشته در مورد ویژگی شخص ورزشی که قرار است در میان اولین کسانی باشد که در کنگره مشاهیر از وی تقدیر می‌شود، گفت: آن شخص جدا از کسب مدال و افتخار در مسابقات جهانی و بین‌المللی باید مردم دار و مردمی باشد در مشکلات و گرفتاری‌ها در کنار مردم باشند در میان جامعه محبوبیت داشته باشد.

وی ادامه داد: با این ویژگی‌ها در استان کردستان من می‌توانم از صباح شریعتی نام ببرم که هم مدال المپیک دارد و هم در کارهای عام‌المنفعه همیشه پیش قدم بوده است و محبوبیت لازم را در میان جامعه دارد.

طهماسبی در مورد تأثیر انتخاب چهره های ورزشی در کنگره مشاهیر کورد گفت: در این امر بحث انگیزشی مطرح است و باعث می‌شود ورزشکاران تلاش خود را بیشتر کنند تا بتواند خود را مطرح کنند و در کنار آن هم شاید باعث شود مسئولین توجه بیشتری به ورزش داشته باشند و حمایت بیشتری از ورزش بشود هر چند این امر در کردستان مشاهده نمی‌شود.

وی در پایان اظهار داشت: امیدوارم هر کس به عنوان نماینده ورزش در میان این مشاهیر انتخاب می‌شود، شایسته این عنوان باشد به هر حال چون اولین کنگره مشاهیر کورد است که برگزار می‌شود شاید دارای نقاط ضعفی باشد که در دوره های بعدی این ضعف‌ها از بین می‌رود.

درباره ی خبرنگار

مطلب پیشنهادی

با انصاف قضاوت کنیم

ناصرکانیسانانی – مریوان کنگره‌ی مشاهیر کرد روزهای یازدهم و دوازدهم تیرماه جاری در سنندج برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید